Budoucnost architektury, při které nesmíte chybět II.
Architektura nás obklopuje a zároveň udivuje už po spoustu let. Proto i nám jen jeden blog o architektuře nestačí a rádi bychom Vám představili inspirující práci ještě i dalších architektů. Rádi bychom se opět vrátili k tématice ekologické architektury. V minulém blogu jsme se věnovali ekologické architektuře italského mistra Stefana Boeri, který vytváří vertikální zahrady přímo v centru Milána a rozšířil své studio až do Číny.
V Číně můžeme najít i stavby jiného ekologického architekta VINCENTA CALLEBAUTA. Tento zajímavý Belgičan se nejenže snaží obklopit městské lidi přírodou, ale dokonce se při projektech inspiruje konkrétními částmi přírody a lidského těla. Jeho projekty se věnují vícerým aspektům udržitelnosti přírody v městskému polnohospodářství od biodiverzity po obnovitelné zdroje energie.
Mnohá asijská velkoměsta mají problém s nedostatkem čerstvého vzduchu a narůstajícího smogu, proto se nejvíce moderních a inteligentních mrakodrapů začíná stavět právě tam. Mrakodrap Agora Garden je inspirován tvarem DNA vláken. Nacházet se bude v centru hlavního města ostrovního státu Taiwanu – Taipei a bude vytvářet obrovskou zelenou horu, na rozdíl od ostatních budov z betonu a oceli. Balkóny na každém poschodí budou naplněné rostlinami, zeleninovými zahradami a ovocnými stromy, což vytvoří kaskádovitou vrstvu zeleně. To umožní obyvatelům pěstovat vlastní potraviny a kompostovat svůj biologický odpad. Mezi dvěma a čtyřmi byty budou na každém poschodí umístněny prostory, jejichž úlohou bude integrovat celý systém udržitelných technologií od sběru dešťové vody po sluneční energii.
Vincenta Cellabeuta zná ve Francii snad každý jako futuristického vizionáře, který svým myšlením předběhl dobu. Je zajímavé, že jeho myšlení se nezabývá jen statickým řešením budov, ale snaží se vytvářet budovy, které jsou komplexní a spojují všechny atributy myšlenky spojení člověka s přírodou. Myslel dokonce i na dopravu a vytvořil plavidlo čistící vodu za jízdy - Physalia, na kterém by se lidi v budoucnosti mohli přepravovat přes řeky celé Evropy. Physalia je plavající zahrada s ekosystémem schopným vyrábět energii ze slunce a snižovat znečistění vody procesem bio-filtrace. Na jeho webových stránkách můžete taky spatřit návrhy moderních přístavů, které vám zcela určitě budou brát dech.
Vincent Callebaut je taky známý zcela odvážným projektem PARIS 2050. Je natolik smělý, že spojuje nové stavby se starými historickými budovami Paříže, což je naprosto kontroverzní. Všechny technologie využívané ve Callebautovom futuristické Paříži mají být „smart“ a respektovat bohatou historii tohoto města. Taktéž využívají svůj potenciál na vytváření zdravější buducnosti tím, že snižují jeho vliv na životní prostředí. Na jeho stránkách můžeme vidět jako by podle něj měli vypadat třeba nákupní centra. Neznámější místa Paříže se tak stávají mixem historie, přítomnosti a budoucnosti.
Máte-li pocit, že Vaše fantazie (nebo fantazie Vašich dětí) nemá konce, přijďte do našeho výtvarného ateliéru, pomůžeme Vám s kreativitou pracovat a přetvořit ji na něco skvělého.
Zdroj obrázků: https://vincent.callebaut.org/object/121109_morocco/morocco/projects/user, https://www.pinterest.es/pin/358880664039381002/, https://sk.pinterest.com/pin/562457440940842555/?lp=true, https://www.archdaily.com/779409/vincent-callebaut-imagines-oceanscraper-3d-printed-from-recycled-trash, https://vincent.callebaut.org/object/160220_hyperions/hyperions/projects/user, https://vincent.callebaut.org/object/121109_morocco/morocco/projects/user, https://vincent.callebaut.org/zoom/projects/110130_taipei/taipei_pl060.jpg
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)