...sháníme nové reportéry!!!

Zajímá Vás dění ve výtvarném umění, máte vlastní názor a umíte se s ním podělit? Viděli jste nějakou zajímavou výstavu, instalaci, dokument, četli jste knihu či právě se procházíte v egyptských katakombách? Podělte se se svými zážitky formou reportáže, rozhovoru, článku či fejetonu... Připojte se k týmu našich redaktorů a inspirujte ostatní. Architektura. design, malířství, sochařství...

Kontaktujte nás se svými nápady na info@malovanikresleni.cz

Výtvarný blog - každý den kreativně

18.03.2019 12:13

MgA. Petra Viltová

 

Street art lze přeložit jako pouliční umění, vztahuje se však především k výtvarnému umění, které bychom mohli najít na těch nejpodivuhodnějších veřejných místech - na zdech domů, na vlacích, ale i v různých zákoutích, zapadlých uličkách či tunelech. Neboli všude tam, kde se umělec nebojí projevit. Pro pouliční umění obecně je pak používáno pojmenování busking. Nás však budou zajímat počátky výtvaných projevů v ulicích měst.

 

 

https://www.wikiart.org/en/taki-183


Celý článek zde >>
 

05.03.2019 13:53

MgA. Petra Viltová

 

To bych zvládl taky“ je věta, kterou jste již v galerii současného umění jistě zaslechli. Možná jste ji dokonce pronesli vy sami. A možná, pokud jste jako já učitel výtvarného umění, ji slýcháte při přednáškách o současném umění dennodenně. 

 

 

 

https://www.databazeknih.cz/knihy/to-bych-zvladl-taky-umeni-moderny-v-komiksech-297841

 

Celý článek zde >>

04.03.2019 13:18

MgA. Petra Viltová

 

Podíváme-li se na území rozkládající se podel řeky Nil až na hranice dnešního Súdánu, nalezneme zde umění staré až šest tisíc let. Koncem čtvrtého tisíciletí př.n.l. zde datujeme takzvané předdynastické období, po kterém následovaly stará, střední a nová říše egyptská. Za vlády několika dynastií a faraonů zde rozkévatal, i díky příznivým podmínkám v povodí Nilu, život a také specifické egyptské umění. Střídání faraonů trvalo až do roku cca 30 př.n.l., kdy po smrti Kleopatry připadla Egypt římské říši. Více o starověkém Egyptě bylo objeveno díky francouzským tažením za vlády Napoleona kolem roku 1822. Byla objevena také tzv. Rosettská deska, kterou rozluštil francouzský zakladatel egyptologie, Jean-François Champpollion a osvětlit tak dlouho záhadný jazyk hieroglyfů.

 

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tutanchamon#/media/File:Tutanchamun_Maske.jpg

 

Celý článek zde >>

19.02.2019 14:55

Noémie Collomb

 

 

 

ABOUT BIG LITTLE BIG HORN

 

From big to small, we all face a proportion of space and time.

The name of the exhibition refers to something, not the name to the first idea of visual beauty.

At first it was « Big Horn », then it became « Little Big Horn » which is a reference to the principles in which we live today.

A hill looks like a little horn hence the name "horn" in the title.

 

 

Celý článek zde >>

 

18.02.2019 13:40

MgA. Petra Viltová

 

S čím přišli impresionisté a proč je tento způsob malby stále oblíbený? Impresionismus vznikl v druhé polovině 19. století jako opozice k  akademické malbě, která si zakládala na tradičních hodnotách a práci v ateliéru. Impresionisté však chtěli zachytit skutečný život, přírodu, její atmosféru, sluneční paprsky, pohyb vzduchu. Inspirováni předešlými umělci tzv. barbizonské školy, i dalšími umělci realismu a romantismu, vyšli do plenéru zachytit skutečný dojem z okolního světa. Lze však takový dojem hýbajícího se vzduchu, mlhy, sluneční záře mezi stromy nebo vlnícího se jezera zachytit?  

 

 

https://www.metmuseum.org/toah/works-of-art/1998.325.2/

 

 

Celý článek zde >>

S čím přišli impresionisté a proč je tento způsob malby stále oblíbený? Impresionismus vznikl v druhé polovině 19. století jako opozice k  akademické malbě, která si zakládala na tradičních hodnotách a práci v ateliéru. Impresionisté však chtěli zachytit skutečný život, přírodu, její atmosféru, sluneční paprsky, pohyb vzduchu. Inspirováni předešlými umělci tzv. barbizonské školy, i dalšími umělci realismu a romantismu, vyšli do plenéru zachytit skutečný dojem z okolního světa. Lze však takový dojem hýbajícího se vzduchu, mlhy, sluneční záře mezi stromy nebo vlnícího se jezera zachytit?  
11.02.2019 14:18

Ana Duarte

The exhibition Keltové brings us into a trip through the Celtic world in Central Europe, more specifically the role of Bohemia in its development. Following a chronological narrative, it goes back to the beginnings of this civilization, to answer fundamental questions such as its origin, its location and the first testimonies described by several historians.

Celý článek zde >>
 

07.02.2019 15:07

MgA. Petra Viltová

 

Když si v roce 1940 hráli čtyři chlapci v lesích ve Francii, nečekali, že objeví jeskyni plnou maleb býků. Tak byla objevena jeskyně Lascaux ve Francii, která skýtá na 600 maleb. V tzv. „Sále býků“ lze spatřit 4 býky, každý z nich je velký necelých 5 metrů. Pochází z doby 15 000 př.n.l., čili starší doby kamenné, tzv. paleolitu. Některé pravěké jeskyně nalezené v Evropě, Africe či Austrálii jsou však ještě starší. Mezi další známé jeskyně v Evropě patří Altamira ve Španělsku, datovaná 15 000 – 10 000 př.n.l. a někdy také nazývaná Sixtinskou kaplí paleolitu.

 

 

https://www.meros.org/en/wonder/view?id=465

 

Celý článek zde >>

01.02.2019 13:47

MgA. Petra Viltová 

 

Jistě jste se setkali se rčením, že vidíme svět z určité perspektivy. Ač se toto rčení používá v přeneseném slova smyslu, víme, co to vlastně ta perspektiva je? Jedná se o optický jev, kdy se vzdálené objekty jeví zdánlivě menší a blízké objekty větší. Toto promítání na sítnici našeho oka nám modeluje skutečnost a svět v prostoru. Předměty okolo nás se k našemu oku sbíhají v určitých liniích. Jak se ovšem projevoval tento jev v umění?

 

 

zdroj obrázku: https://en.wikipedia.org/wiki/Tomb_of_Nebamun#/media/File:TombofNebamun-2.jpg

 

 

Celý článek zde >>

 

28.01.2019 13:39

MgA. Vlaďka Ptáčková

 

„Taky bych chtěl/a namalovat takový skvostný Art brut!“ – zdá se vám ta věta povědomá? Zapeklitost tohoto vyjádření tkví v tom, že Art brut je sice umělecký styl, ale na rozdíl od těch stylů, které se váží k časové přímce a specifikům doby, tento se váže ke specifickým prožitkům, k rozpoložení mysli a duše.  

 

Art brut

 

Celý článek zde >>

10.01.2019 15:30

Vlaďka Ptáčková

Říká se, že kumšt často jde proti vlastnímu oboru. Výtvarníci míjejí současné výstavy, literáti básnická čtení a hudebníci málokdy zajdou na koncert. Sumárně vzato, zahlcenost je holt zahlcenost. Ale naštěstí se najde vícero dobrosrdečného publika – návštěva výstavy nebo vernisáže totiž může být skvělým inspiračním zdrojem pro vlastní práci; samozřejmě pokud není to, co máte před očima, spíše vlažné a bez soli. Avšak vyburcuje-li vás výstava k jejímu zavržení, nadšeně plesáte, nebo ve vás vykřesá radost a touhu po samostudiu, máte napůl vyhráno. Každý získaný dojem se počítá!  

Foto - galerie

 

Celý článek zde >>

20.11.2018 15:17

Review by Mercedes Morales

Petr Písařík is a contemporary artist who works mainly with three-dimensional works, although he also works with canvases. His exhibition "Space maker" in Rudolfinum Galerie refers to the name of the exhibition itself.  Písařík plays with space and material in his works, in a clever and harmonious way, but at the same time disorganized and spontaneous way, that gives a considerable charm to his sculptures. His works are characterizing by the use of unconventional materials and in addition, the use of recycled materials.

Petr Písařík

Read more >>

16.11.2018 11:59

Recenze Olgy Moiseevy

Valentýna Janů absolvovala obor fotografie na FAMU a v současnosti studuje intermediální tvorbu na AVU. Vystavovala již v rámci projektu Start Up Galerie hlavního města Prahy, v galerii Jelení, v Ukradené galerii či ve Fait Gallery v Brně. Výstavu I’m Sry uvádí ve Veletržním paláci kurátor Adam Budak.

Valentyna Janů 1.Valentyna Janů 2

Točité schodiště lemované záclonami vytváří důvěrnou atmosféru

Celý článek zde >>

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022

  "Láká Vás zkusit si malování, uvažujete navštěvovat ateliér pravidelně, ale rádi byste se k nám nejdříve přišli nezávazně podívat?  Přijďte se do našeho ateliéru Malování a kreslení podívat na zkušební lekci!"   Protože víme, že Váš první krok do světa výtvarného umění je krok zodpovědný a důležitý, připravili jsme pro Vás možnost nezávazně si vyzkoušet výuku v našem ateliéru. Od...
  Unikátní umělecký večer - spojení kreslení a malování se sklenkou vína... Lekce Malování aktu se sklenkou vína je nevšedním zážitkem nejen pro začátečníky, kteří teprve pronikají do tajů kresby a malby. Pojďte s námi odhodit stud a zkusit si nakreslit první figuru v životě. Čeká nás příjemný večer naplněný chutným vínem, hudbou a ladnými křivkami našich modelek a...
  Šperky z korálků zdobí muže i ženy už tisíce let po celém světě a v každé kultuře. Speciálně na našem území mají korálky dlouholetou tradici kvůli sklářskému průmyslu, jímž je Česká republika proslulá.  Práce s korálky zlepšuje drobnou motoriku a barevné cítění, rozvíjí kreativitu a intuici. Vyšívání učí soustředění se, má uklidňující efekt a zlepšuje koordinaci jemných pohybů ruky a...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontaktujte nás! :)

Výtvarný ateliér Malování kreslení, z.s.
Balbínova 28, Praha 2

+420 777 422 022
info@malovanikresleni.cz