Výtvarné umění, média a fantazie - (c) Lenka Ur
Výtvarné umění, média a fantazie
Většina čtenářů se jen obtížně dostává k seriózním informacím o výtvarném umění, které je vzájemně propojeno s veřejnými médii. Ono je totiž hlavně potíž v tom, co se za ty seriozní informace považuje.
V minulosti bylo umění jednou z hlavních komunikačních forem, prostředkem, který vedle literatury a divadla podával obraz tehdejší společnosti, bylo vizuální podobou světa a také transformovalo lidské představy a sny. Umění působilo jako zdroj inspirace i jako prostředek prodeje uměleckého díla a využívalo média k neomezené popularitě.
Dnešní umění se dostalo v současné době rychlých přenosů informací mimo pozornost a stalo se exklusivní záležitostí pro úzký okruh zájemců. Denní tisk nechápe své výlučné postavení v oblasti výtvarného umění a bulvární tisk ho prostě nemůže mít. Laická veřejnost si názor na umění tvoří převážně skrze běžná média, kde jsou informace zkreslené, neúplné a často neseriozní. Informovanost je jedna z největších negativních iluzí, které si moderní doba vytvořila, přehlcuje lidi velkým množstvím informací, které většínou nemají žádnou smysluplnou hodnotu.
Většina lidí má pocit, že umění nerozumí, protože se z umění dělá velká věda. Dnešní doba je velmi vědecká, technická a na rozum klade stěžejní důraz, ale vnímání umění je především záležitostí citu a duše.
Fantazie se musí rozvíjet. Pokud je vnímána jako pošetilost, nebo dotěrnost, zakrní a odumře.
Fantazie je v současnosti vzácné zboží, ale přitom je nedostatečně uznávaná. Dnešní lidé, když je jejich děti prosí, aby jim vyprávěli pohádku, si neumí nic vymyslet, natož to nakreslit. Svět je příliš "dokonalý", koupit se dá cokoliv a lidé ztrácí potřebu si věci domýšlet a vylepšovat. Pokud mají peníze, mohou si koupit na co si vzpomenou, přesto pociťují určitou vnitřní prázdnotu, touhu po něčem, co jim bylo odepřeno. To něco je právě zázračný dar fantazie, který i z úplně obyčejného života dokáže vyčarovat vzrušující, jedinečný, osobní příběh a vytvoří něco úplně nového, originálního.
Všichni lidé by měli mít více fantazie, protože potom by se nám všem žilo na světě daleko příjemněji.
Těm, kteří mají fantazie dostatek by měla společnost dát větší prostor k realizaci a šíření originálních nápadů. A přitom podporovat ostatní, aby svou kreativitu více rozvíjeli a uznávali to, co samostatně druzí vytvoří. Fantazii se meze přece nekladou, tak se neomezujme a dovolme si popustit uzdu fantazie a tvořte.
(c) Lenka Ur
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
Kurzy a workshopy multimédia
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)