Výtvarná technika ALLA PRIMA
Technika alla prima neboli Wet-on-wet, je v podstatě velmi uvolněný, ale současně velmi dynamický malířský styl. Malování touto technikou spočívá v tom, že se provádí velmi rychlým způsobem a popisuje všechny důležité pocity, které přitom spontánně vznikají. Myslím, že by bylo dobré si tuhle malířskou techniku vyzkoušet.
Můžete se nechat příjemně překvapit dobrodružstvím malby alla prima. V dnešní uspěchané době si zároveň při vlastní tvorbě vytvořit příležitost se zastavit, na chvíli být sám sebou. Budeme obdivovat tahy štetcem. Existuje magická formule pro rychlou a přitom dobrou malbu: 1díl vytrvalé práce, 1díl nadšení a to smíchejte s experimentováním a poučkami předkládanými v různých podobách a způsobech. Právě bezprostřednost a odvaha bývají klíčem k úspěchům i při malbě alla prima. Vyzkoušejte si různé techniky a pak se věnujte tomu co vám vyhovuje nejlépe. Mnoho malířů úspěšně používá nejrůznější výtvarné techniky a rádi je všelijak kombinují
Technika alla prima se dá připodobnit fotografickým termínem jako „momentka“, či básnickým výrazem jako „pomíjivý povzdech“. Je to velmi působivý zbůsob tvorby založený na zručnosti výtvarníka, který barevnými tóny odvážně vyjadřuje svůj obdiv bez větších předběžných příprav a nezdůraznuje detaily. Čím víc praktických pokusů budeme mít za sebou, i když se vždy nepodaří, tím získáváme další zkušenosti. Namalovat motiv dobře jen několika tahy není jednoduché, ale ani příliš obtížné. Je to jen záležitost vnitřního postoje a našeho rozhodnutí. K procvičování se nabízejí různé formy a barvy. Je to i o hledání syntézy mezi nedbalostí a dokonalostí. Správně zvolený motiv je třeba odlišit od jiných a zdůraznit nejpodstatnější struktury, které vytvářejí celkový výraz díla.
Technikou alla prima v historii umění vynikalo mnoho malířů.
Spontánní tahy aplikoval například významný holandský malíř Rembrandt, který pracoval velmi jistými, energickými a působivými tahy štětce. Jeho portréty jsou mistrovská díla s velikou psychologickou působností, namalovaná jeho zcela osobitým způsobem. Vytvářel především díla zachycující všední život s úžasným realismem. Získal nástroj pro zkoumání skutečnosti, kterým mohl analyzovat lidkou realitu mnohem důkladněji se schopností vcítit se do ní. Rembrandt patřil mezi nejuznávanější mistry, ale současně poznal i osamělost a bídu.
Jako dalšího, kdo využíval techniku alla prima bych uvedla Francisco de Goyu, ten se stal prvním dvorním malířem krále Ferdinanda VII (1799). Říká se o něm, že byl posledním starým a současně prvním moderním umělcem. Jakožto kreslící reportér své doby vytvořil dramatické pohledy rychlými, energetickými tahy.
Dalším malířem mimořádného talentu byl William Turner. Jeho dílo je příkladem velmi příjemného a zároveň mimořádně energického stylu. Začínal malováním akvarelů, navázal na jejich tradiční pojetí. Později vytvářel olejomalby, ovlivněné především holandským malířstvím 17.stol. Jeho romantický obraz „Nábřeží v Calais“, vypadá joko nedokončený, což přispělo k otomu, že jeho obrazy byly dlouho kritizovány. Z druhého pohledu ho důrazně obhajovalo mnoho umělců, kteří byli stoupenci uvolněné, akademicky nepropracované malby. Olejové obrazy od Turnera dostaly typickou zářivost a součaně tlumenou barevnost, jenž byla předtím i na jeho akvarelech, to bylo nazváno jako „barevná mlha“.
Také dílo geniálního Vincenta van Gogha je jasným příkladem techniky alla prima. Studoval teologii, působil u horníků jako evangelický misionář. Začel kreslit a malovat v r.1880, byl vlastně samouk. Později se účastnil kurzů v Bruselu, Den Haagu a v Antverpách. V Paříži, kde se následně usídlil, se seznámil s impresionistickým malířstvím. Užíval překvapivě velmi syté barvy a točité tvary, které vycházely z jeho utrápeného duševního stavu. Jeho obrazy najdeme v mnoha muzeích po světě, přinášejí velmi živý příklad „šílených“ koloristických, neklidných, vibrujících, rychlých i jásavých tahů štětcem, jimiž vyjadřoval svou osobnost jako geniální tvořivý malíř.
Pablo Ruis Picasso, jako syn profesora výtvarných umění, měl zcela mimořádný talent už od dětství. V lákavé a vzrušující atmosféře Paříže tvořil mezi bohémy. Pozdní impresionismus na svých plátnech změnil ve zvláštní směs, kde se objevují prostitutky, žebráci i nemocné a hladové děti. Vytvářel kreativní chaos, dodnes je kritizován i obdivován. Překvapoval celý svět svou nepopiratelnou činorodostí, výtvarnou silou a poetickou fantazií. Sám prohlásil „Maluji skutečnost, jak si ji představuji, a ne takovou, jak ji vidím“.
Atraktivita tématu spočívá v tom, že všude jsme obloklopeni udivující krásou. Příroda nás vybízí, abychom ji objevovali, vše má zvláštní kouzlo. Motivem pro tuto techniku, kde zachytíme tvary, jejich barvy a dáme síly své fantazie do služeb zvoleného tématu, mohou být krajiny, postavy, květina či nějaký objekt. Vhodné místo pro skicování je ZOO, kde je možné se vycvičit v zobrazování zvířat v pohybu a naučit využívání rychlých reflexů. Důležité je, vytváření obrazu pro budoucího pozorovatele, což obohacuje a vylepšuje naše schopnosti.
Každý malíř, který se chce naučit techniku alla prima se nejdříve potřebuje věnovat rychlým skicám. To je předpoklad pro nácvik obratnosti při zachycení nejdůležitějších pohybů a tvarů, ať už modelu či představ. Je třeba získat při skicování jistotu a odvahu, potřebnou při přechodu od tahu tužkou k barevnému podání, a pozvolna se dostáváme k technice alla prima. Navíc se ke skicování hodí každé místo. Tužka, pero nebo fix, k tomu blok nebo list papíru a ochota zachytit jakýkoliv motiv – skupinu, krajinu, květinu, budovu, která nám padne do očí – to nám zcela postačí. Zkuste si zapamatovat motiv, na nějž koukáte a po chvíli si na něj vzpomenout a co nejpřesněji a pomocí několik tahů a skvrn toto co nejrychleji nakreslit, to nejpodstatnější a zachytit naše pocity, což je na celém cvičení to nejtěžší. Na zlepšování se v této technice nejsou triky. Způsob jak v ní dosahovat mistrovství spočívá v neustálém procvičování.
Podobně jako při fotografování je třeba se snažit o zachycení syntézy tvarů a barev celého díla. Snažme se konkretizovat náš první dojem. Když model změní pózu, držíme se první zapamatované polohy a dál pokračujeme podle naší představivosti. Celé dílo zkusíme vytvořit technikou alla prima a během cca 4hodin nebo dříve bychom měli mít obraz hotový. Malovat v obecných tvarech znamená vypustit všechny nadbytečné jednotlivosti a detaily, motiv obrazu jakoby přecedit. Nepouštějme se do přílišného vypracovávání detailů. Při tvoření podle fotky je třeba motiv rozostříme, při pozorování přimhouříme oči. Tím zjednodušíme geometrické tvary a barevné plochy, vyjádřitelné jen pomocí světel a stínů. Děti to při prvních pokusech dokáží opravdu mistrovsky, protože si nevšímají žádnných detailů a jdou rovnou k jádru věci. Spontánně zachytíme podstatu tématu, ponecháme stranou detaily a soustředíme se plně na hlavní tvary a barvy. Významné je, že pracujeme jen s jedním, nejvýše dvěma širšími štětci. Je vhodné si nejdříve udělat pár předběžných náčtrtů z různých úhlů pohledu a soustředit se také na pocity, které to v nás vyvolává. Celý obraz zaplníme barvami, které nemusí být definitivní. Postupujeme více do hloubky, budujeme obraz, kreslíme/ malujeme barvou, upřesňujeme a konkretizujeme tvary. Zajímáme se o světlo a stíny, a naše námaha začíná mít jasné výsledky. Na určité plochy je třeba nanést stejný odstín, malovat najednou na více místech. Vnášíme do obrazu život a kontrasty. Nejdůležitější je barva, musíme ji nanášet hodnně vydatně, nešetřit jí. Nakonec trochu upravíme odstíny a nepřesné tahy. Aby dílo bylo pochopeno, tak podstatné detaily ještě zvýrazníme. Po překonání počátečních problémů, dochází k okamžiku, kdy všechno děláme uvědoměle. Někdy je vhodné nanášet na obraz barvu rovnou z tuby. Barvy také můžeme míchat přímo prstem. V malířství je vše dovoleno, hlavní je, abychom dosáhli dobrého výsledku. Při této technice je důležité neupadnout do přísného realismu. Při technice alla prima musí obraz zůstat spontánní. Závěrem dílo podepíšeme, to je na obrazech to nejdůležitější.
Pro tuto uměleckou techniku se používají různé druhy barev od pastelů přes akvarel, až po akryl a olej. Chceme-li dosáhnout výborného výsledku, je nutné používat barvy a výtvarné potřeby umělecké kvality, což platí pro jakoukoli techniku. V mnoha oblastech života, především v malbě je důležité vytvořit si vlastní styl, v němž představujeme svou jedinečnou osobnost. Každý motiv lze interpretovat více způsoby. Neustálým hledáním námětů pro obrazy rozvíjíme svoji kreativitu a při tvoření získáváme větší jistotu. Noste u sebe skicák, abyste mohli cokoli nakreslit, tím získáváme větší praxi v rychlém zachycení motivu jen několika tahy, což se nám hodí hlavně při nácviku techniky alla prima. Touto bezprostřední technikou dá postupně vyvíjet výtvarné nadání.
Buďte vždy sami sebou.
© Lenka Ur
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
- Vánoční dárek
- Přípravka na talentové zkoušky
- Kresba a malba
- Mateřská soukromá školka Andělská
- Členství
- Montessori
- Přihlášky
- Keramický kroužek pro děti
- Výtvarná soutěž
- Dárková poukázka
- Teambuilding
- Proč chodit právě k nám?
- Obrazy na zakázku
- Narozeninová oslava
- Kurz malování pro seniory
- Kontakt
- Extra služby
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)