Umění z harampádí a odpadků
Možná jste právě vy příznivci recyklace a poctivě třídíte odpad. Asi víte, že z běžných PET lahví a dalšího nepotřebného plastu lze vyrobit nové výrobky, obalový materiál, izolace využitelné ve stavebnictví či dokonce příjemné fleesové mikiny. Slyšeli jste však někdy o recyklovaném umění?
Pokud máte pocit, že z vás nikdy nebudou mistři olejomalby jen proto, že olejové barvy, plátno a ostatní výtvarné potřeby jsou pro vás momentálně příliš drahé, pusťte se do umění zvaném upcycling. Máte-li výtvarný talent, fantazii a jste dostatečně kreativní, pak si vystačíte i s odpadky.
Cesta z popelnice do galerie umění
Pozor! Nezaměňujte upcycling s klasickou recyklací. Tou rozumíme zpracování již použitých a opotřebovaných či zničených věcí na něco užitečného, ale méně hodnotného. Naopak upcycling je princip, kdy z nepotřebného odpadového materiálu vytváříme nové předměty vyšší užitné nebo umělecké hodnoty. Můžou to být obrazy, sochy, nábytek či bytové doplňky originálního designu.
Díky tomuto novému uměleckému trendu se můžete setkat s pomačkanou plechovkou či roztrženým igeliťákem z popelnice třeba v galerii výtvarného umění. A asi by vás nenapadlo, že ten nádherný lustr vyvedený v moderním designu, který obdivujete na návštěvě u známých, byla původně jen hromada umělohmotného odpadu.
Pořád se vám zdá, že si dělám legraci a nedovedete si představit odpadky povýšené na umělecké dílo? Tak si prohlídněte ukázku několika konkrétních výtvorů umělců, kteří se upcyclingu věnují. Vsadím se, že inspirace bude natolik silná, že se zítra všichni sejdeme u kontejnerů.
Adriena Binková
1. Tim Nobel & Sue Webster: „Špinavě bílé smetí“
Tim Noble (nar. 1966) a Sue Webster (nar. 1967) jsou britští umělci, kteří pracují společně. Setkali se při studiu výtvarného umění na univerzitě a od roku 2008 jsou manželé. Velký vliv na jejich umění měla hudba, především punk rock. V současnosti jsou známí svým uměním tvořeného z odpadků, které sbírají v londýnských ulicích. Promyšleně naaranžované hromady starého harampádí vytváří při nasvícení nádherné stínové obrazy. Jejich práce jsou součástí uměleckých sbírek mnoha světových galerií (National Portrait Gallery v Londýně, Solomon R. Guggenheim Museum v New Yorku, Arken Museum of Modern Art v Dánsku ad.) Kromě „stínových soch“ vytvářejí svařované kovové plastiky a zabývají se také světelným sochařstvím, kde jako materiál používají ocel, neonové trubice a LED žárovky.
2. Aurora Robson
Kanadská designérka Aurora Robson dokázala, že krásný design nemusí být předražený a pro výrobu nádherných originálních lustrů jí postačí obyčejné zbytky plastů ze skládek. Z vyhozených odpadků dokáže vytvářet poutavá umělecká díla a prázdným PET lahvím vdechuje nový život. Lustry osvětlují LED světla, která jsou poháněna solární energií. Plastové objekty často připomínají organismy pozorované pod mikroskopem, což zřejmě pramení z autorčina zájmu o přírodní vědy. Studovala biologii, astronomii a vědy o životním prostředí. Její jednoduchou filozofií je „přeměna čehosi negativního v něco pozitivního“.
3. Jason Mercier: “Mariah Carey“
Tento umělec narozený v Los Angeles nemá žádné umělecké vzdělání. Jeho díla přitom zdobí mnoho kaváren, galerií a muzeí. Najímají si jej známé celebrity, aby jim vytvořil 3D portrét, což je jeho specializace. Z vyhozených předmětů osobností popové kultury, jako jsou šminky, rozbité brýle, prázdné flakony od parfémů, obaly, šperky i boty, vytváří koláže. Inspirovala ho jeho babička, která ho naučila vyrábět mozaiky z prostých dostupných materiálů: nudlí, fazolí či kousků dřeva. Je přesvědčen, že umění může vzniknout z čehokoliv.
4. Tom Deininger: „Monet z haraburdí“
Tento dnes slavný umělec a zároveň ekolog se narodil v roce 1970 v Bostonu. Vždycky měl rád kreslení a malování, a tak se rozhodl jít studovat uměleckou školu (vystudoval Salve Regina University). V současné době žije a pracuje v Bristolu v Rhode Island (nejmenším státě USA). Nástrojem mu je lepicí pistole a k vytváření obrazů využívá všemožných materiálů. Jeho výtvarné instalace, které vznikají recyklací starého haraburdí, vlastní muzea a sběratelé po celém světě.
5. David Mach: „Gorila“
Skotský sochař David Mach se narodil v roce 1956 v Methil. Studoval Duncan Jordanstone College of Art and Design v Dundee ve Skotsku (nyní je to University of Dundee) a Royal College of Art v Londýně. Od roku 2000 působí jako profesor sochařství v Královské akademii umění. Z masově vyráběných předmětů (časopisů, novin, pneumatik, sirek apod.) vytváří asambláže a sochy v nadživotní velikosti. Příkladem je gorila ze stovek použitých ramínek na šaty.
6. Brazilští studenti: „Tlustá opice“Born in 1970 in Boston, MA, Thomas Deininger is an artist receiving considerable attention as contemporary artist and environmentalist.
Sochu opice líně rozcapené v parku vytvořila skupina studentů v Sao Paulo v Brazílii. Vznikla před dvěma lety v rámci kreativní události Pixel show 2010. Ležící barevná opice přitahovala a bavila kolemjdoucí, kteří si ji nadšeně fotili. Vyrobena byla z tisíců plážových pantoflí. Vida k čemu všemu mohou sloužit obyčejné žabky!
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
- Vánoční dárek
- Přípravka na talentové zkoušky
- Kresba a malba
- Mateřská soukromá školka Andělská
- Členství
- Montessori
- Přihlášky
- Keramický kroužek pro děti
- Výtvarná soutěž
- Dárková poukázka
- Teambuilding
- Proč chodit právě k nám?
- Obrazy na zakázku
- Narozeninová oslava
- Kurz malování pro seniory
- Kontakt
- Extra služby
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)