Téma týdne - MALBA - Der Blaue Reiter
Na přelomu 19. a 20. století se objevovalo mnoho umělců odmítajících romantismus a realismus a tvořících jiným stylem než tehdy bylo zvykem. Jejich velkou inspirací byl filosof Friederich Nietzche, který ve své knize Zarathustra napsal: "Co záleží na mém stínu! Ať si za mnou běží! Já - poběžím od něj pryč...".
O dvacet let později se avantgardní umělci s touto větou ztotožnili; také utíkali - před akademickými předpisy, buržoázním vzděláním, uhlazeností a upjatou krásou. Vzpouzeli se proti starým a usedlým konvencím, šířili estetiku brutální ošklivosti, zastávali volnou sexualitu. Utvářeli obrazy svými vizemi, nikoli reprodukováním skutečnosti. Pestrými barvami emotivně zaznamenávali v symbolech a metaforách vlastní představy a životní filosofii. Zjednodušováním forem, popíráním perspektivy a deformováním chtěli vyjádřit duchovní rozměr umění. Zpočátku se všem těmto umělcůlm s novým přístupem k tvorbě v odborné literatuře říkalo expresionisté. Historici takto nazývali různé malíře z celé Evropy, od kubistů po fauvisty. Později však v německu vznikla skupina Der Blaue Reiter a označení expresionismus se začlo vztahovat spíše na německou kulturu.
V roce 1909 se malíři Wasilly Kandinsky a Franz Marc účastnili výstavy umělecké skupiny Neue Kunstler Vereiningung (Asociace nových umělců), na jejíž založení se také podíleli, s představou, že tato skupina bude podporovat moderní umění. Jejich obrazy ale byly odmítnuty s vysvětlením, že jsou příliš abstraktní a nesrozumitelné. Kandinsky a Marc tedy z tohoto uskupení odešli a začli vytvářet novou skupinu podle vlastních představ. Zajímali se o mysticismus, primitivní umění, lidovou tvorbu bavorských venkovanů, tvorbu mentálně postižených, malby dětí i o malby zdobící pravoslavné kostely. Kandinsky tehdy založil almanach, který nesl stejný název jako jeden z jeho obrazů. Takto vznikl Modrý jezdec - Der Blaue Reiter. Pomocí vydávání almanachu chtěl seznámit veřejnost s novými směry a teoriemi umění, zabýval se nejen malířstvím, ale také duchovnem a hudbou. Chtěl dokázat, že obrazy mohou vznikat stejně spontánně a expresivně jako hudba, že je možné improvizovat a nechat se vést intuicí. Sám potom na základě své teorie, že barvami lze vyjádřit vlastní vnitřní světy namaloval první abstraktní obraz všech dob. To otevřelo zcela nové pohledy na možnosti malířství, přesto si však členové skupiny zakládali na tvůrčí svobodě a originálnosti jednotlivců. Každý měl jiný styl, spojovalo je dohromady pouze podobné smýšlení. Kromě Kandinského a Marca do této skupiny patřili malíři Paul Klee, Robert Delaunay, Alfred Kubin, August Macke, Gabriele Münterová, Alexei von Jawlensky a další...
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
- Vánoční dárek
- Přípravka na talentové zkoušky
- Kresba a malba
- Mateřská soukromá školka Andělská
- Členství
- Montessori
- Přihlášky
- Keramický kroužek pro děti
- Výtvarná soutěž
- Dárková poukázka
- Teambuilding
- Proč chodit právě k nám?
- Obrazy na zakázku
- Narozeninová oslava
- Kurz malování pro seniory
- Kontakt
- Extra služby
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)