Modelování ze slaného těsta, aneb jak levně nahradit keramickou hlínu.
Slané těsto je takový náš malý modelovací zázrak, je to nejdostupnější modelovací hmota jakou známe. Jen málo kdo může říct, že je těžce dostupná, mouku, sůl a vodu najdeme v každé domácnosti, a proto můžeme tvořit kdykoliv si vzpomeneme, či už je velký statný svátek a všechny obchody jsou zavřeny, nebo bydlíme daleko od města na samotě u lesa a spoustu jiných výmluvných skutečností, proč nevyndat paty z domu.
Slané těsto nám poslouží jako dobře tvárná modelovací hmota, z které můžeme vytvářet plno rozmanitých ozdob, dekorací, postaviček, i prostornějších předmětů, k různým příležitostem a ročním obdobím.
Co budeme potřebovat:
Hrnek hladké mouky
Půl hrnku soli
Půl hrnku vlažné vody
Jak si těsto lehce připravíme:
Do mísy nasypeme hrnek hladké mouky, přisypeme půl hrnku soli, a dobře promícháme. Postupně přiléváme vlažnou vodu. Na těstě si dáme záležet a hněteme ho tak 15 minut. Pak těsto zabalíme do igelitového sáčku, aby nám neoschlo, a necháme ho odležet 15 minut na chladném místě.
Těsto lze i uměle dobarvit přidáním potravinářského barviva. (to lze koupit v drogerii). Barvivo se přidává na začátku, smícháme ho v půl hrnku vlažné vody, barviva přidáme takové množství, jak sytou barvu chceme. Platí pravidlo, čím víc barviva tým sytější barva.
Naše rady pro práci s těstem:
Je to výborná modelovací hmota, na které si můžeme vyzkoušet různé techniky, modelovací návyky a dovednosti. Můžeme ho válet, libovolně tvarovat, protahovat, krájet, nastřihávat, strouhat, vykrajovat, zaplétat, zdobit otiskováním různých předmětů, (knoflíčků, špejlí, vidličky, nožíků a tak dále co nás jen napadne) a s trochou fantazie a trpělivosti dokážeme vytvořit spoustu jemných ozdůbek, kytiček, vlnek, copánků, puntíčků a jiných různorodých tvarů.
Tipy k přípravě:
Nejlepší je pracovat na dřevěném válu
Před válením těsta je dobré pracovní plochu posypat slabě moukou, plát se pak nepřilepí k ploše.
Nebo válíme přímo na pečícím papíru, který nám usnadní přenášení
Ke slepování jednotlivých částí z těsta použijeme "jako lepidlo" vodu. Pokud bychom k sobě jednotlivé části vodou nepřilepili, během schnutí by mohly odpadnout. Také mužem těsto spojit párátkem, nebo špejlí, (hlavně u tvorby postaviček).
Těsto, které zrovna nepoužíváme, přikryjeme igelitovým sáčkem, aby neoschlo.
Způsob jak si naše hotové výrobky usušíme a upečeme
Hotové výrobky poklademe na plech nebo tác, dáme je sušit k radiátoru, ke kamnům a na jiná teplá místa. Těsto nám vysychá několik dní. Důkladně usušené těsto je bílé z obou stran, nelepí a je lehce odnímatelné z podložky. Pak naše výrobky potřeme žloutkem rozkvedlaným v trošce mléka. A po té šup s nimi do trouby, pečeme 15- 20 minut na 150° do zhnědnutí.
A na závěr, jak docílit různobarevnosti a neskutečné nápaditosti:
Hotové výrobky usušené ale ještě neupečené, můžeme namalovat vodovými barvami, opatrně pak s nanášením žloutku aby se barvy nerozpili.
Hotové výrobky, které jsou už upečené, můžeme namalovat temperovými barvami, a aby nám barvy zůstali i po kontaktu s vodou je možné pak výrobky zalakovat.
Zdobení barvami je další skvělá zábava hlavně pro děti, kreativní výtvory se stanou ještě kreativnějšími.
A na ten největší závěr taková malá ukázka obrázků:
Přeji vám při tvoření spoustu nápadů a skvělé zábavyS pozdravem Míša K.
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
- Vánoční dárek
- Přípravka na talentové zkoušky
- Kresba a malba
- Mateřská soukromá školka Andělská
- Členství
- Montessori
- Přihlášky
- Keramický kroužek pro děti
- Výtvarná soutěž
- Dárková poukázka
- Teambuilding
- Proč chodit právě k nám?
- Obrazy na zakázku
- Narozeninová oslava
- Kurz malování pro seniory
- Kontakt
- Extra služby
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)