Dějiny umění - Mezopotámie
Mezopotámie – jedná se o území, tz. „půlměsíce“ mezi řekami Eufrat a Tigris. Je to období 4000/3000 let př. n. l. Božstvo se podobalo lidem a každý bůh měl na starosti jednu část světa. Vrchnost byla zahrnuta bohatstvím a lidem nebyly vnucovány žádné morální zásady. I v tomto období vznikala úchvatná umělecká díla.
Vznikaly první náznaky písma – tak zvané piktogramy do hlíny, které napodobovaly různé předměty. Časem dochází k fonetice písma (písmo je psáno zleva doprava v různých sloupcích) a na psaní se používaly rákosové hroty – vzniklo klínové písmo. Z této doby se dochovaly zákony a objevila se i poezie. Nejznámější je Epos o Gilgamešovi.
Vzhledem k tomu, že trpěli nedostatkem dřeva, tak materiál na stavby nahrazovala hlína, která byla na povrchu glazurovaná. Vznikaly stavby podobné pyramidám – zikkuraty. Tyto stavby byly stavěny na vysokých místech a byly několika patrové, s mnoha terasami. Na vrcholu byl chrám a každé patro bylo jinak zbarvené. Vysoké byly 50 metrů i více. Architektura Mezopotámie byla proslulá krásnými a velkými zahradami. Jako div světa jsou považovány visuté zahrady Semiramidiny, kde byl poprvé použit architektonický oblouk. Zahrady měly i velmi důmyslné zavlažovací zařízení.
K nejvýznamnějším dílům novobabylonské doby patří město Babylon s královským palácem a barevně zdobenou Ištařinou branou.
V této době velmi vynikal národ Chetitů, kteří byli velmi dobří stavitelé. Jako první starověká civilizace používali ve velké míře kovy, které uměli tavit, odlévat, letovat a tepat. Také začali zdobit geometrickými tvary.
Země se potýkala s nedostatkem kamene. Sochy tedy tvořily zřídka. Nejznámější je socha Gueda, který se nechal portrétovat s celou rodinou.
V tomto období se již barevně zdobila keramika.
Reliéfy byly bohaté na ornamenty a rozličné barvy. Nejstarší odkaz malby představující fragmenty omítek výzdoby paláce v Mari, který se dochoval, je dodnes vystaven v Louvru.
Z této doby vzešlo také mnoho vynálezů. Bylo to kolo, hrnčířský kruh a již zmiňované písmo.
Fantazie je prostředníkem k nekonečnosti… a není nic jiného, než druh paměti osvobozené od řádu času a prostoru. „Osvoboďte svou mysl“ a začněte s námi tvořit dějiny…
Kristýna Čejková
„Nejdříve je třeba se naučit tomu, o čem píšeš, potom je třeba se naučit psát. Na jedno i druhé padne celý život.“ Jmenuji se Kristýna a na světě jsem již téměř 30 let. Už ve škole mě vždy bavily dějiny, zajímám se o dávné i nedávné kultury, o výtvarné umění a baví mě dávat věci do souvislostí. Velmi ráda se psaným slovem podělím o zajímavé informace s vámi, milí čtenáři. Budu psát nejen o historii a technikách, ale budu vám přinášet i zajímavé rozhovory a reportáže z různých výstav a zajímavých designových akcí. Stanu se vaším (doufám oblíbeným) průvodcem. Jsem amatérská blogerka/básnířka/spisovatelka, jejíž nejlepší přítelkyně je klávesnice. Píši nejenom o umění a historii, ale také vtipné fejetony o životě, zúčastňuji se i spisovatelských soutěží. Psaní mě baví a naplňuje. Doufám, že pro vás budou moje texty přínosné, a že strávíte příjemné chvíle při jejich čtení.
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)