Nesehnali jste lístky na koncert Pink Floyd? Na Kampě má výstavu jejich „dvorní výtvarník“ Scarfe
Možná vás fascinuje skupina Pink Floyd, ale třeba jste „pouze“ tichými obdivovateli nadaných výtvarníků. Ať je tomu jak chce, vyražte se podívat do Musea Kampa. Britský kreslíř Gerard Scarfe má totiž v hlavním městě výstavu.
Už cesta na Kampu, pokud se vydáte například z Mostecké a dolů z Karlova mostu, nabídne výstavu pod širým nebem – prvně fotografickou. Nedaleko Sovových mlýnů je umístěna řada panelů, která nabízí projekt Povodně 2013. Pokud jste pravidelnými čtenáři internetových deníků, již řadu fotografií poznáte, autory jsou totiž reportéři České tiskové kanceláře, od kterých mnohé deníky přebírají obrazový materiál. Fotografie mají zprostředkovat zlomové okamžiky povodní, což se snad podařilo; jediné co mi scházelo, byla možnost dohledat autora konkrétní fotografie (pokud zde autoři uvedeni jsou, mému oku se tuto informaci nepodařilo zachytit). Vezmeme-li však v úvahu, že jde o projekt charitativní, člověk by se nad tím asi nemusel příliš pozastavovat. Důležitou kolonku s údaji, kam a jak posílat dárcovské zprávy, totiž nelze přehlédnout.
Odtud už jen pár kroků do Musea Kampa, které od konce července hostí ve svých prostorách téměř kultovní výstavu nazvanou střízlivě a řekněme tak trochu marketingově „Pink Floyd“, i přesto, že toho ilustrátor a kreslíř Gerald Scarfe nabídne mnohem víc. Kdo je ale Gerald Scarfe? Dalo by se říci, že v rané fázi dítě trpící chronickými astmatickými neduhy, nucené strávit část svého dětství na lůžku. Nudu a omezenou možnost pohybu však malý Gerald zahání kresbou, v této fázi ještě netuší, že v budoucnu projde několika výtvarnými školami a vykreslí se do té míry, že bude moci zahájit svou kariéru jako kreslíř v britských magazínech. Jeho pozdější pracovní činnost bude ale ještě závratnější, ve Vietnamu a v Indii funguje nějakou dobu jako válečný zpravodaj pro Daily Mail.
Zájem o dobové dění ho neopustí a tento fakt je dohledatelný i v jeho pracích – a to v obou částech výstavy. Scarfe se zde prezentuje jako tvůrce kresleného humoru s notnou dávkou satiry (pojďme teď na chvíli více do současnosti – umělcovo pero neušetřilo například Margaret Thatcherovou či Baracka Obamu). Viditelné jsou však i vážnější póly jeho práce, kupříkladu v tisku „Polsko – Nová svoboda (Pták unikl z klece, aby našel klec jinou.)“, či „Občanská válka v Chorvatsku“. Za pozornost stojí také tisk z roku 1983 „Kříž ve dveřích – papež na návštěvě rodné země“, kdy vyobrazení papeže nahrazuje Scarfe symbolem kříže, který svírají z obou stran ocelové pláty s rozťatým nápisem Poland. Všechna jmenovaná díla se nacházejí v místnosti, které jedna z muzejních pracovnic označila jako „pokojíček“ a kde můžete kromě prací na stěně shlédnout i krátký film a pokochat se výhledem na řeku a břeh Vltavy. Na výstavě nechybí ani díla věnovaná událostem v Československu v roce 1968.
Scarfova oblíbená technika je kolorovaná perokresba – zvlášť uplatněná v karikaturách, ale hojně využívá také kombinované techniky, mezi nimi i temperu. U obrazu „Pochodující kladiva a soudce“ jsem se v černočerné barvě snažila přesvědčit sama sebe o místech, na kterých umělec využil tuš, a kde už jde čistě o temperu (kromě nich byly pro dílo využity i pastel a akvarel). Jistá si nejsem doteď. Další zajímavou věcí je fakt, že návštěvník objeví na výstavě dva výrazy Gerarda Scarfa, první z nich je zcela konkrétní, přesná perokresba, která by se neobešla bez zřetelného obrysu ; barvy tu fungují spíše jako doplněk. Druhá je viditelná například u obrazu „Šílená hlava“, která působí dojmem jakési tekutosti a která evokuje hrůzné stavy vědomí. Zde se uplatnilo spíše šrafování a absence plných obrysů, přechody barev a práce s odstíny.
Návštěvníky určitě překvapí, že doprovodné texty k výstavě tvoří vlastně jen popisky a životopis, který účastník výstavy objeví i v nabízeném letáku. Tentokrát bych však řekla, že nepřítomnost panelů tu vyznívá spíše ku prospěchu věci, než k její škodě.
Ke spolupráci britského kreslíře Scarfa s významnou skupinou Pink Floyd došlo v sedmdesátých letech – Scarfe populární skupině tenkrát navrhl ilustrace k albu The Wall a také připravil animované sekvence pro celý projekt. Milovníci skupiny si jistě přijdou na své, je zde vystaveno několik plakátů k legendární The Wall, podle dostupných informací dokonce o osm více, než bylo předvedeno na loňské Krumlovské výstavě. Dále jsou zde vysoce kontrastní obrazy jako: „Do mlýnku na maso (Pinkové děti padají do mlýnku) “ nebo „Nepotřebujeme vzdělání (Pinkové jsou rozdělováni doleva a doprava)“, k jejichž zhotovení Scarfe využil bramborových obtisků. V mnoha kresbách je k vidění také kultovní postava Učitele, nebo Manželky, kterou ztělesňuje škorpión či kudlanka nábožná.
Možná zalitujete, že jste se nezúčastnili vernisáže spolu s Geraldem Scarfem, pro fajnšmekry jsou však v hlavní budově připraveny k zakoupení různé brožury, doplňkové materiály a publikace, pro fanoušky skupiny například trička. Hlavně nezapomeňte, že Scarfova výstava má dvě části a nekončí v hlavní budově. Další místnosti najdete ve vchodu ze dvora. Možná byste se ochudili o to nejlepší ze Scarfa, kdo ví… A dobrou zprávou je, že nemusíte pospíchat. Výstava potrvá až do 13. října 2013.
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
- Vánoční dárek
- Přípravka na talentové zkoušky
- Kresba a malba
- Mateřská soukromá školka Andělská
- Členství
- Montessori
- Přihlášky
- Keramický kroužek pro děti
- Výtvarná soutěž
- Dárková poukázka
- Teambuilding
- Proč chodit právě k nám?
- Obrazy na zakázku
- Narozeninová oslava
- Kurz malování pro seniory
- Kontakt
- Extra služby
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)