Jak pečovat o štětce, aby dlouho vydržely?
Věřte tomu, že pokud si pořídíte sadu kvalitních štětců, už se nebudete chtít nikdy vrátit k hobby potřebám nebo sadám pro školáky. Štětec je totiž skutečným nástrojem, který prodlužuje ruku. Když v ní ucítíte třas, možná nedocílíte tahu, jaký jste původně zamýšleli, jenže se špatným štětcem to bývá už předem prohraný boj. Zaskočí vás nepřesné linky např. kvůli třepení a také vypadané štětinky, které pak zasychají ve vašich barvách a jsou v nich vidět. Až k vzteku a pláči bývá moment, kdy se ona štětinka uvolní, zrovna když chcete spravit nějaký detail, ponejvíc už v tak nevyzpytatelném akvarelu. Můžete to vydávat za umělecký záměr – nebo si, olala, pořídit ty lepší štětce.
Ale abyste nebyly jako ten, kdo rychle nabyl a rychle pozbyl, je důležité upozornit na několik detailů, jak se o vaše štětce řádně starat. Přeci jen to bývá nemalá investice:
1/ Nikdy nenechávejte štětce opuštěné ve sklenici s vodou. Raději je pečlivě vymyjte. Obzvlášť se to týká štětců akvarelových, které jsou sestřižené do špice. Pokud je ponecháte ve vodě déle, jejich konce se můžou začít stáčet a takový štětec už pak nelze použít. Po utření přebytečné barvy do hadříku a pečlivém vymytí vždy prsty či pomocí ubrousku upravte štětce do původního tvaru a postavte do sklenice tak, aby se dna dotýkala násadka, ne vlákna štětce.
2/ Při závěrečném mytí, se nebojte mýdlové lázně, vašim štětcům takové hýčkání jen prospěje. Mněte je v rukou tak – ale pozor, citlivě – aby se vám na nich vytvořila pěna. Ve výtvarných potřebách seženete buď přímo speciální mýdla, popřípadě použijte rostlinná mýdla, nebo mýdlo na praní (pokud jste vlastníkem štětce s přírodními štětinami, můžete zkusit i kokosový olej, nebo vlasový kondicionér). Promývejte štětec pod teplou tekoucí vodou, dokud z něj neodtéká čistá voda. Postarejte se také, aby přebytečná barva nezůstala také u objímky a na násadkách. Rychlým trhnutím dostaňte ze štětce přebytečnou vodu a opět upravte štětce do původního tvaru, jak bylo zmíněno výše. Pozor! Pokud máte ředitelné barvy, je napřed nutné vykoupat štětce v příslušném ředidle a pak opět využít nabízené mýdlové lázně.
3/ Než štětce uložíte, přesvědčte se, že jsou řádně vyschlé. Pro tyto účely použijte čistý papírový ubrousek, na kterém štětce ponechte, nejlépe přes noc.
Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022
Napište nám
Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)