Téma týdne - MALBA - Akvarel

26.02.2014 11:46

Malování akvarelem je ideální například pro tvorbu v přírodě. Potřebujete totiž pouze napnutý papír, štětce, vodu a sadu akvarelových barev. „Akvarelky“ jsou barvy složené z barviva a pojidla, rozpustného ve vodě. K dostání jsou v takzvaných „pánvičkách“ – krychličkách, nebo v tubách. S tubovými se sice maluje snadněji, ale ty pánvičkové jsou zase mnohem praktičtější a také levnější.

Technika akvarelu

 Celý článek zde... 

Další alternativou jsou akvarelové pastelky, vypadají jako klasické pastelky, rozdíl je však v tom, že se dají štětcem rozmývat vodou. Jako podklad je ideální akvarelový blok; je vyrobený z optimálně tlustých a savých papírů, které jsou připevněné ze všech stran, a malba se odtrhne až po zaschnutí, tudíž nedojde k nežádoucímu zkroucení. Další možností je připevnit papír lepenkou na dřevěnou desku, nebo pořídit materiál o vhodné gramáži, který i přes působení velkého množství vody zůstane rovný. Také štětcům je dobré věnovat pozornost a vybrat si ty pro tuto techniku nejlepší. Ty nejkvalitnější jsou vyrobené z veverčích štětin, k zahození ale nejsou ani ty z hovězích, kozích, velbloudích či jezevčích chlupů, ale i mezi těmi syntetickými se dají najít dobré. Dále budete potřebovat samozřejmě paletu. Více pomůcek k malbě akvarelem není zapotřebí, dobrá vychytávka ale je například „kreslící guma“ – tekutina, kterou lze nanést před začátkem malování na papír do míst, která mají zůstat bílá. Po zaschnutí se z ní na papíře stane lepkavá hmota, na které barvy nedrží, a tak můžeme klidně přetahovat, po dokončení díla jí jednoduše odrolíme a odkryjeme tak barvu podkladu.

Technika malování akvarelem není zrovna jednoduchá. Je zapotřebí si obraz předem promyslet, protože tím že barvy nejsou krycí, chyby se pak opravují už jen těžko. Stínování se dá docílit používáním „lazur“ - po zaschnutí naneseme další vrstvu, použijeme například méně vody, aby byla barva sytější. Nebo můžeme malovat mokrým štětcem na předem namočený papír a tak vzniknou zajímavé efekty v důsledku rozpíjení. Opakem je metoda „suchého štětce“ – nabereme jen velmi málo vody a hodně barvy; na obraze je pak vidět stopa štětce, což se dá dobře využít pro malbu různých struktur. S touto technikou se ovšem dá podle libosti experimentovat, tak neváhejte a vyzkoušejte si to! 

 

Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022

  Tento kurz se vyučuje formou navazujích cvičení inspirovaných dle metody Kreslení pravou mozkovou hemisférou autorky Betty Edwards, nejedná se o klasickou výuku kresby a malby portrétu dle živého modelu, nicméně jednotlivé části cvičení a poznatky v nich zmiňované, můžete...
  Kurz tušové malby je připraven pro malíře, kteří se zajímají o výtvarná díla jako o myšlenku, způsob vyjádření, rukopis nebo jako artikulaci těla. Technika tušové malby je známa již v podobě prosté konturované malby - egyptské malby, které tvůrci zaznamenávali tuší štětcem z rákosu...
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7

Napište nám

Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)