Rozhovor s Jirkou Pekárkem nejen o komiksech, singles a malování.

29.10.2013 11:43

 

Jiří Pekárek učí ve výtvarné škole v Balbínově ulici figurální kresbu čtvrtým rokem. Jako architekt nemá příliš volného času, proto se scházíme v malé kavárně Kaaba v blízkosti ateliéru v Balbínově ulici. Je úterý, čtvrt na sedm, zbývá necelá hodina do začátku výuky.

 

 

První otázka je nasnadě. Co tě přivedlo k figurální kresbě?

Nevím, jestli bych to měl takhle říkat, ale jsem odmalička fascinován nahotou. Na střední jsem přemlouval učitele, aby přivedl modelku, i když jsem věděl, že to nepůjde. Na fakultě architektury mě pak dlouhá léta vedl akademický malíř František Cundrla.


Co pokládáš za nejdůležitější ve své práci lektora?
Když se někdo o něco pokouší, měl by se zamyslet, jestli to co dělá, opravdu vede přesně k výsledku, který zamýšlel. Pro mě osobně je občas obtížné zjistit, zda je vhodné vůbec daného studenta učit (tedy předkládat ověřené postupy), nebo nechat výtvarníka rozvíjet se samostatně.

 

Co dává výuka tobě?

Pro mě je to dost důležitá věc. Někdo se narodí jako básník a žije tím, i když tím nezbohatne nebo se nestane uznávaným. A já to mám podobně s učitelováním. Naplňuje mě bavit se se studenty, zkoumat, co vytvářejí, být s nimi nějakým způsobem v dialogu. Neříkám, že figurální kresbu dokonale naučím, ale je to to, co prostě mám dělat. Z mého pohledu je to věc, o které se nedá pochybovat, jestli je správná.


 

"Člověk je fascinován určitými

lidmi, jací jsou."

 

 

Navázal jsi s nějakým studentem vztah, který by vyčníval nad jiné?

Rozdělil bych takové studenty do dvou skupin. Někteří studenti se velmi snadno učí. Geniálně postupují. Dokáží dokonale převzít to, co člověk jen řekne nebo ukáže. Z toho mám určitě dobrý pocit. Ta druhá skupina je úplně jiná. Člověk je fascinován určitými lidmi, jací jsou. Někdy dochází k tomu, že mám veliký zájem převzít některé vlastnosti od některých studentů. To je jeden z důvodů, proč učím.


Řada lektorů učí ve více kurzech. Chystáš v tomhle ohledu něco nového?

S Ninou (Nina Mainerová, zakladatelka a ředitelka výtvarné školy Malování kreslení, o.s., pozn. redakce) připravujeme dva nové kurzy. Architektonický kurz pro uchazeče o studium architektury a kurz figurální kresby pro nezadané.


To byl tvůj nápad?

To vymyslela Nina. Já vždy navrhoval bodypainting.

Nehledě na to, že je to fakt zábava, jdou vytvářet opravdu krásné věci.

Nicméně, seznamovací kurz pro singles bude také určitě zajímavý. Je to pokus udělat takovou nějakou...


... uměleckou seznamku? Jak to má fungovat?

Nina předpokládá, že to bude večírek. Neformálně kavárenský popíjecí večírek, kde lidi do sebe zapadnou a nebudou něčím nuceni. Já si myslím, že Nina si všimla toho, že mi to jde. Myslím to seznamování lidí. Že umím lidi spojovat.


To musím potvrdit. V minulém semestru jsem byla příjemně překvapená tím, jak se kolektiv vyvinul. Takové kolektivy vznikají během tvých lekcí často?
To se musí vyvinout. Ono to trvá, samozřejmě. Studenti jsou fixovaní před stojanem. Je těžké je od toho prkna oddělit a donutit je, aby se navzájem poznali. Nebo aby se alespoň seznámili s tím, s kým mají zájem se bavit. Lidi na kurzech spolu chtějí komunikovat, přinejmenším se od ostatních mohou také dost naučit.


A o čem má být ten architektonický kurz?
To je přípravka na architekturu, což tu vyloženě chybí. Studenti, kteří umí deskriptivu a matematiku, by se po tomto kurzu měli na školu dostat. Díky tomu, že jsem architekturu studoval, přesně vím, jak přijímačky vypadají...

 

 

"Na základní škole jsem prý uváděl,

že chci být architektem."

 

 

Když jsme u té architektury, co tě k ní přivedlo?

Na základní škole jsem prý uváděl, že chci být architektem. To si ale nepamatuji. V sedmnácti jsem se musel rozhodnout, co budu studovat dál. A i když jsem vůbec nevěděl, co vlastně studovat chci, zvolil jsem si tu architekturu.


Máš za sebou řadu vlastních realizací. Kterou z nich máš nejraději?
O tom jsem nikdy nepřemýšlel. Napadá mě přeměna mateřské školky na obytný dům. Navrhoval jsem to v době, kdy jsem chodil na fakultu teprve pár měsíců. Dopadlo to výborně asi proto, že jsem ještě neměl naučené ony „mantinely“, nevěděl jsem ještě, jak se co navrhuje a staví. Tvorba totiž začíná vizí a ne řešením dílčích problémů.


Co současná pražská architektura? Máš nějaké oblíbené stavby?
Za nejlepší stavbu v Praze bych zvolil NTK v Dejvicích od Projektil architekti. Oblíbená vila s ateliérem je od Karla Mrázka v Kobylisích. A ze starých pražských domů Štencův dům.

 

A po urbanistické stránce? Jaká část Prahy se ti líbí?

Praha je krásná. Po urbanistické stránce se mi líbí nejvíc Staré město. Spleť uliček, kterým jako chodec přijdeš na chuť až po té, co si nastuduješ pasáže. Mnohé začínají dveřmi a jejich využívání je jako vstoupit na létající koberec.

 

A abychom uzavřeli "top ten", máš i své oblíbené architekty?
Třeba Bjarke Ingels. To je architekt z Kodaně, ateliér BIG. Když architekt staví dům, tak ho postaví nejlépe, jak může, ale nikdo neví proč, nikdo tomu nerozumí. Ingels

od začátku přemýšlí, jak postavit dům jednoduše, ale zároveň přemýšlí nad tím, jak stavbu perfektně vysvětlit investorovi. Má díky tomu velký úspěch. Jeho projekty jsou... nemůžu říct jednoduché, ale srozumitelně prezentované. Hned víš, jak se věci mají.


A co po umělecké stránce? Před časem jsi se zmínil, že máš rozpracovaný nějaký komiks. Nebo maluješ něco? Já od tebe v zásadě znám pouze pár kreseb z facebooku a tím to končí.
Ono to tak v podstatě je, protože ty poslední čtyři roky, co jsem u Niny, není na malování vůbec čas.


 

"Můj kacířský pohled na svět možná není

úplně to pravé."

 

 

Nechybí ti to?
Ani ne. Ten první rok jsem maloval se studenty. Vždy jsem učil a pak jsem si stoupl ke stojanu. Ale to bylo šest lidí v ateliéru. Teď to nejde. (Lekce Jirky Pekárka v současné době navštěvuje cca 18 studentů, pozn. redakce.) První povinnou patnáctiminutovku na rozkreslení něco črtám, ale pak se věnuji jednotlivým studentům.

Když pominu architekturu, tak jsem vytvořil jen pár drobností a to jsou právě ty komiksy.


Dělal sis k ním i libreto?
Ano, kompletně. Ten první komiks je vlastně cestopis z Ruska. Teď chci dělat biblický komiks. Měl jsem už napsaný scénář, ale strávil jsem týden na lodi s křesťanským knězem a došel jsem k názoru, že se věci mají možná trošku jinak. Že můj kacířský pohled na svět možná není úplně to pravé.


Takže komiks nebude?
Určitě bude. To, co jsem chtěl nakreslit, není špatně.


Co tě ke komiksům přivedlo?

Za komunismu jich bylo málo a mně se strašně líbily. Když mi bylo asi deset let, začal jsem psát svůj vlastní komiks o dvou kamarádech, o mně a o Láďovi.


Vyšel některý z tvým komiksů?

Já jsem si je vydával sám. Ten cestopisný vznikl, protože jsem chtěl ušetřit své známé. Když jsi někde v cizině, přivezeš si padesát tisíc fotek. Pak pozveš známé na večírek, oni se chtějí opít nebo si popovídat, ale ty jim promítáš fotky. Tak jsem vytvořil komiks a rozdal pod vánočním stromečkem. Tím se taky vyřešila ta druhá noční můra a to sehnat dárek.

 

Byl jsi se podívat třeba na komiksfestu? Stíháš vůbec výstavy?
Hodně. Dřív jsem byl ultrakonzument vernisáží a výstav, když jsem ještě studoval. Teď jsem byl třeba v Rudolfinu. To je skvělá výstava, mimochodem, to si nenech ujít. (Výstava bratří Chapmanů, Galerie Rudolfinum, 3. 10. 2013 - 5. 1. 2014, pozn. redakce.)


Děkuji za rozhovor.

 

 

Jiří Pekárek, narozen v roce 1976, vystudoval stavební fakultu v Praze a posléze získal doktorát na fakultě architektury v Praze.

V současné době pracuje v ateliéru PS Architekti v Praze (www.psarchitekti.cz).

autor rozhovoru: Veronika Krištofová

 

Figurální kresba - Jirka Pekárek

Figurální kresba - Jirka Pekárek

Figurální kresba - Jirka Pekárek

 

 

 

Realizované projekty v ateliéru PS Architekti

Figurální kresba a architektura - Jirka Pekárek

Registr motorových vozidel a stk v areálu Auto Jarov

autor fotografie: www.psarchitekti.cz

 

Vila Augustus, nízkoenergetický bytový dům v Praze - Strašnicích

autor fotografie: www.psarchitekti.cz

 

Obytný  soubor Trilobit, rezidenční projekt v Prokopském údolí, Hlubočepy, Praha 5

autor fotografie: www.psarchitekti.cz

 

Kontaktujte nás! :)

Výtvarný ateliér Malování kreslení, z.s.
Balbínova 28, Praha 2

+420 777 422 022
info@malovanikresleni.cz