Kresba - počátky, popisná, schematická, kaligrafická...

28.03.2013 08:36

 

Počátky


Lidé mají sny, ať si to přejí nebo ne. Sny mívají i zvířata: spící kočka občas trhne ušima a ocasem, psi kňučí, vrčí a sekají tlapkou, jako by zápasili. Představivost pracuje i v bdělém stavu, kočce se občas naježí chlupy, ačkoli zdánlivě jen hledí před sebe.
Nelišíme se od zvířat představivostí, tu mají zvířata také. Na rozdíl od nich si však dokážeme obsah svých představ navzájem sdělovat. Sdělení můžeme učinit slovem nebo obrazem.  Představivost (imaginace) znamená vytvářet obrazy (imago) v mysli.
Představy, jež se v nás tvoří, pozorováním například popraskané omítky, mraků,  doplňují  linie tam, kde chybějí a nám se zdá, že vidíme slona nebo postavu. Tyto představy v nás vyvolané, vypovídají o  naší povaze a osobnosti. Protože, každý člověk v jedné věci může najít jinou představu.


Proč kreslit?


Jedním z mnoha přístupů ke kresbě je používat ji jako nástroj k zaznamenávání svých myšlenek. Obvykle se jedná o skici a kresby, které jsou schopny na myšlenky okamžitě reagovat. Často jsou velmi spontánní a inspirativní, protože zachycují jednotlivé nenapodobitelné myšlenkové procesy. Takové procesy mohou být počátkem dalšího, komplexnějšího nápadu. Později, když své myšlenky v klidu „utřídíme“, se odráží ve finálních kresbách. Mnoho umělců tento způsob práce přijímá za vlastní, protože přípravné kresby zároveň dokumentují proces vzniku konečného díla. Stejně pracovali již Michelangelo, Rafael, da Vinci, Rembrandt.

 

celý článek

 

 

 

Informace, příprava


Využití kresebné přípravy, je možnost setřídění informací k danému tématu nebo motivu. Příprava kreseb je realizována většinou od skicářů nebo je možné zdroje a inspiraci nacházet na jiných místech, jako jsou například muzea, knihovny, galerie, ateliéry a studia, nebo přímo venku v terénu. Vše závisí na typu práce a informacích, které k ní potřebujeme. Shromážděné informace mohou být všeho druhu. Od tvaru, objemu, povrchu, poznámek, náčrtů a tak dále po konstrukční schéma.  Kresebné záznamy jsou stejně důležité jako teoretické informace a pokud jsou vytvářeny souvisle, jsou dokonalou obrazovou pomůckou. Časem vytvářejí jakýsi obrazový slovník, který můžete kdykoli použít pro jakoukoli práci. Všichni výtvarníci by si měli kresebné poznámky schovávat pro pozdější použití.
Každý by se měl nejen hlouběji poučit, ale rovněž prakticky zdokonalit v kresbě. Třebaže cítíte, že máte v dané chvíli dostatek informací, je potřeba teoretické znalosti patřičně promítnout do snahy a píle. Znalost tradic, technik a teorie kresby je puncem opravdového umělce.

 

Schématická kresba


Tento typ kreseb slouží jako instrukce nebo vodítko v případě, že kdokoli potřebuje zjistit směr, kudy se má ubírat. Jednoduchá mapa podle které se můžete zorientovat, se považuje za schematickou kresbu. Schematická kresby se objevují v mnoha kulturách a dávají nám možnost se zamýšlet nad náboženskými a filozofickými odkazy, snažit se je pochopit a porovnat aspekty jiných kultur s kulturou vlastní. Jednoduchý příklady schématických kreseb jsou například stylizované značky, zjednodušené kresby nábytku či jiného vybavení.

 


Popisná kresby


Popisné kresby jsou v průběhu dějin umění velmi důležité, protože skýtají podklady k porozumění proporcím a jsou zdrojem analytických i teoretických poznatků. Tyto kresby mají obvykle formu určitých systematických celků. Zpracovávají například zákonitosti perspektivy, planimetrie, izometrie, trojrozměrnosti či systém poměřování proporcí. Tento teoretický kresebný základ je dodnes aplikován na lidské proporce, míry v architektuře a zpodobňování přírody.

 

 

Kopie


Kopírování předpokládá osvojení si techniky a způsobu, kterým ostatní umělci kresebné materiály používali. Kopírování je v dnešní době používáno velmi často, nejen v kresbě. Slouží k analýze a zhodnocení, do jaké míry jsme pochopili podstatu a obsah kresby.  Kopírování nás kultivovaně podněcuje k učení a chápání rozličného kresebního jazyka.

 

Kresba podle reality


Každý výtvarník kreslí víceméně realitu, ať už přímím přepisem, nebo zpaměti. Realistická kresba zahrnuje kresbu zátiší, lidské postavy nebo kresbu exteriérů či krajiny. Je nutné si uvědomit, že pokud kreslíme podle reality, musíme mít předem jasnou představu o tom, čeho chceme dosáhnout, jakou technikou chceme kresby zhotovit a jakým jazykem bude promlouvat k divákům. Studenti a začátečníci na tato kritéria často zapomínají. Bez vědomí těchto faktů, lze kresbu přirovnat k pouti, o které nevíme, kde končí, ani jaký má směr a význam. Kreslíme-li podle skutečné předlohy, mělo by být naším cílem správně určit a používat kresebnou techniku, která bude v naší kresbě tvořit paralelu s podobou subjektu, který jsme si pro kresbu vybrali. V průběhu času  umělci neustále kreslili podle skutečnosti a živých modelů- především kvůli zaznamenávání a osvojování si informací, jejich shromažďování a následnému použití pro kresby budoucí.

 

 

Prezentační kresby


Jsou také známy pod svým italským názvem „Modello“  . Takové kresby vznikají především na zakázku nebo představují část většího díla, které vzniká za jistým společenským účelem. I v prezentačních kresbách však mohou být zaznamenány autorovi osobní dojmy a pocity. Jedním z účelů prezentačních kreseb by měla být poctivá snaha o to, aby zadavatel získal představu, jak bude vypadat hotový obraz, který objednal. Autor i objednavatel se tedy mohou jejich prostřednictvím dohodnout o definitivní podobě díla ještě před započetím finální práce. Opravdovým smyslem těchto kreseb je vlastně zamezit případným chybám či neshodám – nezřídka na úkor prostředků zadavatele, ale i umělecké pověsti autora.

 


Kaligrafické kresby


Kaligrafické kresby jsou tvořeny spektrem rozličných tahů, kterých autor využívá v symbolickém smyslu, a to jako vazeb na určité kulturní hodnoty  či aspekty kulturního vývoje. Jako studenti či začátečníci bychom měli rozvíjet jakýsi inventář tahů spojených s různými kresebnými prostředky, které nám potom umožňují zajímavěji  a přesněji vyjádřit své myšlenky, názory a dojmy. Není špatné hodně experimentovat při kresbě různých tahů, linií, tvarů, tónů, textur a tak dále a je to opravdu důležitá část kreslířovi výbavy. Nepodceňujte význam spektra tahů v žádné kresbě. Kaligrafie se vyvinula ze striktních kulturních tradic, z nichž prvotní doklady jsou zachovány v díle perských a čínských kreslířů. Prostřednictvím kreseb byly striktní společenské, kulturní i umělecké tradice předávány dalším generacím.

 


Volné kresby


Volné, žádnými vnějšími kritérii nespoutané kresby jsou vytvářeny pouze a výhradně z potřeby umělců vytvářet určité estetické hodnoty. Zvláštním druhem volných kreseb jsou ilustrace, které vlastně mohou naplňovat smysl volné kresby a zároveň mají mít přímou vazbu na text. Jsou-li s textem dobře propojeny, dodávají mu kvalitní vizuální informaci, harmonicky doplňující celistvost obsahu, který je čtenářům předkládán.

 

 

Text napsal náš nový redaktor - Miroslav Svoboda, děkujeme!

Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Napište nám

Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)