Dějiny umění - Realismus

05.03.2015 09:00

Realismus pochází z latinského „realis“, což znamená skutečný. Vzniká ve Francii ve 2. pol. 19. století. Realistické tendence byly však známe již v Pravěku, Renesanci i Baroku. Autoři se snažili zachytit realitu, pravdu, bez jakéhokoliv přikrášlování. Netvořili žádné klasické, romantické ideály. Zaměřovali se také na těžkou práci. Díla mají ponuřejší barevnost.

V Architektuře byly stále horizontující slohy – novogotický a novorománský, který byl pro sakrální stavby. Praktičtější, novorenesanční styl byl praktičtější a ujal se v běžné architektuře.

Realismus

Celý článek zde...

Sochy byly velmi zdobené a používaly se jako doprovodný prvek ke stavbám.

Průkopnící realismu ve Francii byli malíři Gustave Courbert – malíř samouk, Honore Daumier – proslaven svými karikaturními obrazy, díky kterým se dostal i do vězení. Uctívali přírodu a vesnický život, malovali přímo v plenéru a vedli bohémský život. Tz. Barbizonská škola. Nejznámějším autorem je např. Jean Francois Millet. Zobrazoval venkovský život v jeho nezkrášlené podobě. Dalšími jsou Théodor Rousseau a Camille Corot. Ti se kolem roku 1825 usadili nedaleko vesnice Barbizon. Malovali krajinu v plenéru a pohoršovali okolím svým bohémským životem. Corotovy krajiny s vodním oparem byly inspirací pro impresionisty.

V Rusku se tento umělecký směr stal národním a kultovním. Autoři se nazývali se Peredvižníci (putující). Jejich realismus byl srozumitelný a popisný. Nejznámějšími autory jsou Repin – zobrazoval bídu ruského lidu a Šiškin, který maloval krajinu v její reálné podobě.

V Čechách byl nejznámějším realistou Josef Mánes, Byl malíř a kreslíř, který tvořil romantický realismus. Nejznámějšími architekty byl Josef Zítek. Navrhoval stavbu Národního divadla, jehož základní kámen byl položen r. 1868. Poté v r. 1871 vyhořelo a r. 1883 bylo definitivně otevřeno Smetanovou Libuší. Výzdoba se konala formou soutěže, kde probíhala obrovská protekce. O malířskou výzdobu se postaral Ženíšek.

 

Realismus – umění, jak zobrazovat skutečnost viděnou očima ropuchy.“ Ambrose Bierce

Kristýna Čejková  Kristýna Čejková

„Nejdříve je třeba se naučit tomu, o čem píšeš, potom je třeba se naučit psát. Na jedno i druhé padne celý život.“ Jmenuji se Kristýna a na světě jsem již téměř 30 let. Už ve škole mě vždy bavily dějiny, zajímám se o dávné i nedávné kultury, o výtvarné umění a baví mě dávat věci do souvislostí. Velmi ráda se psaným slovem podělím o zajímavé informace s vámi, milí čtenáři. Budu psát nejen o historii a technikách, ale budu vám přinášet i zajímavé rozhovory a reportáže z různých výstav a zajímavých designových akcí. Stanu se vaším (doufám oblíbeným) průvodcem. Jsem amatérská blogerka/básnířka/spisovatelka, jejíž nejlepší přítelkyně je klávesnice. Píši nejenom o umění a historii, ale také vtipné fejetony o životě, zúčastňuji se i spisovatelských soutěží. Psaní mě baví a naplňuje. Doufám, že pro vás budou moje texty přínosné, a že strávíte příjemné chvíle při jejich čtení.

Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022

  Tento kurz se vyučuje formou navazujích cvičení inspirovaných dle metody Kreslení pravou mozkovou hemisférou autorky Betty Edwards, nejedná se o klasickou výuku kresby a malby portrétu dle živého modelu, nicméně jednotlivé části cvičení a poznatky v nich zmiňované, můžete...
  Kurz tušové malby je připraven pro malíře, kteří se zajímají o výtvarná díla jako o myšlenku, způsob vyjádření, rukopis nebo jako artikulaci těla. Technika tušové malby je známa již v podobě prosté konturované malby - egyptské malby, které tvůrci zaznamenávali tuší štětcem z rákosu...
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7

Napište nám

Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)