Dějiny umění, aneb začínáme v pravěku

26.01.2015 10:51

„Umění“ toť pojem, pod kterým si každý představí něco jiného. Někdo umí skvěle vařit, další je významným sportovcem. Každý v něčem vyniká. Já například excelentně lezu lidem na nervy, ale vzhledem k tomu, že se nacházíte na webu zaměřeném na výtvarné umění, bude se tento krátký text věnovat právě jeho vzniku. Vždyť, co může být lidskému oku příjemnější, než pohled na uchvacující obraz, sochu, které se chcete dotknout, neb její lepé tvary vás nenechají v klidu…

Pravěk

Celý článek zde...

A jak to všechno začalo? První schopnost vytvářet umělecká díla sahají až do pravěku. Lidé začali vyrábět první kamenné nástroje, sekáče, později rydla, kamenné sekery… A časem otisky nohou s načrtnutými prsty. Vyskytovaly se také jeskyní malby, nejčastěji zoomorfní náměty (rozumějte zvěř). Používali barvu z drcených nerostů smíchaných s tuky nebo vodou. Barvy byly nanášeny prsty či štětci ze srsti zvířat.

V této pravěké době již vznikaly i první sošky z hlíny, mamutoviny. Opět zoomorfní náměty, a také ženské postavy (venuše) - symbol plodnosti. Umělci této doby byli např.: Lascaux z Wilendorfu, Lespuge, Laussel…

Také vznikala lineární keramika, zdobená především spirálami.

Později lidé objevili, že je možné využít slitiny mědi a cínu. Rozvoj kovotepectví umožnil výrobu šperků, spon, náramků, zdobených dýk…

Také vznikaly Megalitické stavby - velké kamenné bloky od neznámých tvůrců. Byly využívány např. jako hrobky, kultovní místa, posvátná ohradiště. Na hrobky byly používány Dolomeny (dva kameny přepaženy třetím). Dalším typem byly Menhiry. Byly to vztyčené vysoké kameny, někdy tvořící aleje. Největší menhir byl u Bretaně, ale bohužel byl rozdrcen bleskem. Měřil 23m a vážil 348 tun. Třetí typ byly Kromlechy. Tyto kamenné, astronomicky orientované kruhy znáte např. jako Stonehenge. Tyto žulové bloky byly dopravovány ze vzdálenosti až 160 km.

V naší zemi tvořili obyvatelstvo předchůdci Keltů. Nejznámější nálezy jeskynních sídlišť jsou např. Věstonická venuše a venuše s křivou tváří.

Nechť pravěcí umělci odpočívají „ v pokoji“ a my nepokojně a s nadšením můžeme obdivovat jejich dochovaná úchvatná díla.

Kristýna Čejková  Kristýna Čejková

„Nejdříve je třeba se naučit tomu, o čem píšeš, potom je třeba se naučit psát. Na jedno i druhé padne celý život.“ Jmenuji se Kristýna a na světě jsem již téměř 30 let. Už ve škole mě vždy bavily dějiny, zajímám se o dávné i nedávné kultury, o výtvarné umění a baví mě dávat věci do souvislostí. Velmi ráda se psaným slovem podělím o zajímavé informace s vámi, milí čtenáři. Budu psát nejen o historii a technikách, ale budu vám přinášet i zajímavé rozhovory a reportáže z různých výstav a zajímavých designových akcí. Stanu se vaším (doufám oblíbeným) průvodcem. Jsem amatérská blogerka/básnířka/spisovatelka, jejíž nejlepší přítelkyně je klávesnice. Píši nejenom o umění a historii, ale také vtipné fejetony o životě, zúčastňuji se i spisovatelských soutěží. Psaní mě baví a naplňuje. Doufám, že pro vás budou moje texty přínosné, a že strávíte příjemné chvíle při jejich čtení.

Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Napište nám

Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)