Další rohovor s ředitelkou Ninou

06.08.2011 13:50
Nino, mohla bys nám ve zkratce říct, co se během prázdnin v ateliéru děje? Jaké jsou ohlasy na probíhané kurzy? Jsme v půlce „dvouměsíčního semestru“, ale některé kurzy začali později – povídej.

I když jsou letní prázdniny, u nás v atelieru se nezahálí. V pondělí máme kurz olejomalby, v úterý a ve středu máme prázdninový kurz kresby, malby a figurální kresby. Do toho všeho nám běží víkendové workshopy – třeba 20.8. chystáme sobotní kurz olejomalby. Zároveň nyní jsou v plném proudu přípravy na naši ateliérovou soubornou výstavu v Soukenické.

 

Většina škol, ať už uměleckých či těch klasických, má přes prázdniny zavřeno. Co Tě vedlo k otevření prázdninových kurzů?

Vedly nás k tomu dvě věci – hlavním hybatelem byl zájem ze strany studentů, který je skutečně velký, druhá věc je ta, že by ateliér přes celé prázdniny byl prázdný a to by byla škoda.

 

Pojďme si také přiblížit, co nás a hlavně studenty čeká v září.

Novinek je více, snažím se o nich pravidelně informovat na našich ateliérových stránkách. Od září kromě pravidelných Kurzů kresby a malby, Figurální kresby, Sochařské, Grafické a Fotografické dílny plánujeme otevřít také Architektonickou dílnou. Zajímavostí jsou „VIP“ lekce, tedy lekce vedené významnými českými a zahraničními umělci. Oslovili jsme osobnosti nejen výtvarné scény a jejich lekce a workshopy budeme postupně zařazovat do našich rozvrhů. Myslím, že je na co se těšit.

 

Proč zrovna tyhle novinky?

Naším cílem je neustálé zvyšování kvality výuky u nás v ateliérech a právě „získání“ špičkových profesionálů pro naši výuku je cesta, jak si udržet vysokou úroveň naší školy a tím se i nadále lišit od ostatních soukromých „lidušek“ (lidová umělecká škola).

 

A co lektoři? Plánuješ pevněji přidělené lektory k jednotlivým kurzům, aby došlo k lépe navazujícím hodinám?

Do našeho týmu jsme přivítali MgA. Tomáše Spěváka, Tomáše Prchala a MgA. Štěpánku Nykodýmovou, která vede kurzy pro nejmenší děti – www.vytvarnicek.com. A ano, plánuji pevněji přidělené lekce jednotlivým lektorům, toto vzniklo z žádosti ze strany našich studentů. Studenti si oblíbí jednoho lektora a u toho rádi absolvují celý semestr. Moji úvahu o tom, že je dobré slyšet více názorů na své obrazy - tedy systém externích lektorů – jsem nechala na kurzy pro pokročilé a právě na VIP lekce externích lektorů.

 

S novým semestrem přicházejí i novinky v podobě nově otevřených ateliérů. Tím nejsou třídy ve školách, ale jsou jimy velké výtvarné ateliéry. Určitě z toho máš velkou radost. Co to přináší studentům?

Ano, stabilní ateliéry umožňují kvalitní stálé vybavení, větší prostory, možnost prezentací, celodenní výuku, flexibilnější využití všech prostor… výhod je více, to pozná každý, jakmile nás v září navštíví.

 

Také ses rozhodla uspořádat vernisáž výstavy tvorby našich studentů. Podle mě vynikající nápad – kde, kdy a jak to bude probíhat?

Vernisáž souborné výstavy se bude konat 1. 9. od 18:00 v ateliéru Soukenická 23. Tímto jste všichni samozřejmě zváni a zároveň bych vyzvala všechny současné i minulé studenty, kteří by se rádi autorsky podíleli na výstavě, aby nám dodaly své obrazy. Výstava bude zahájena 1. září od 18:00 a obrázky je třeba dodat do 30. srpna… veškeré informace o připravované výstavě naleznete zde.

 

Od září se pokusí náš ateliér rozšířit své charitativní akce o zapojení dětí z dětských domovů do kurzů kreslení. Řekni nám o tom něco.

Inspirace a tento nápad vzešel od našeho lektora Štěpána. Chtěli bychom ateliér využít v maximální jeho kapacitě a tedy časy, které zatím nemáme obsazené výukou, bychom chtěly věnovat organizaci lekcí pro děti z dětských domovů, které si nemohou výuku u nás v ateliéru samy financovat. Zároveň chceme děti zapojit i do naší běžné výuky, pokud to kapacita lekce dovolí. V současné chvíli jsme navázali komunikaci s několika pražskými dětskými domovy a věřím, že od září u nás několik mladých malířů zahájí svou budoucí uměleckou kariéru. Slibujeme si od toho „dělání“ dobré věci a zároveň můžeme být třeba inspirací i pro jiné školy či soukromé výukové organizace.

 

A teď i osobní dotaz – rozhodla ses navštěvovat letní kurz hyperrealistické olejomalby pod vedením Tomáše Kubíka. Co Tě k tomu vedlo a jaký z toho máš pocit?

Hledala jsem pro sebe nějakou výtvarnou školu a našla jsem si tu nejlepší, to jasné, ne? (smích) Dělám si teď trochu legraci, rozhodla jsem se tak nějak „mimochodem“, jsou prázdniny a sama mám více volného času, chtěla jsem si udělat návštěvou kurzu radost. Nalákalo mě téma kurzu, zároveň je to výborná zkušenost projít si kurz jako běžný student, získám tím hodně zkušeností a inspirace pro další směřování naší školy. Mám štěstí, sešli jsme se v pondělní lekci skvělá parta a myslím, že se to určitě zobrazí na našich výsledcích.

A také, co může být lepší reklamou, než když ředitelka navštěvuje svoji školu?

 

Mockrát děkuji za rozhovor a hodně štěstí v Tvé další práci.

Děkuji a těším se se všemi 1. září v 18:00 v Soukenické 23 na vernisáži!

Kontaktujte nás! :)

Výtvarný ateliér Malování kreslení, z.s.
Balbínova 28, Praha 2

+420 777 422 022
info@malovanikresleni.cz