Nástěnná malba

11.06.2015 17:23

Malba barvami do vlhké omítky se podle italského slova "al fresco" - "na čerstvo", nazývá freska. Historie malování do mokré omítky spadá až do starověku, hojně se takto zdobily zdi v Řecku a v Itálii, ale i Indii a v Číně. V době raného křesťanství byly v Evropě populárnější mozaiky a tak se z této doby příliš mnoho fresek nedochovalo, to se ovšem změnilo kolem 13. století, kdy pomalu nastupovalo období renesance.

 FReska 

Celý článek zde...

Zdroj obrázku: https://www.klasterchotesov.eu/obrazky/freska-farni-kostel.jpg

Jak malíři při tvorbě fresky postupovali? Malování do vlhké omítky není úplně jednoduchý proces. Malíř musí postupovat docela rychle, pigment se totiž musí nanést na zeď, dokud je ještě vlhká, aby se barvy pořádně vsákly a usychaly společně s vápenným podkladem. Tento proces se nazývá karbonatizace. Vzhledem k tomu, že omítka schne poměrně rychle, musí se před začátkem práce pečlivě rozvrhnout kompozice, kterou malíři většinou lehce načrtli na zeď uhlem, nebo si ji předkreslili na karton. Museli mít promyšlené, jakou část malby stihnou za jeden den a malovat tak obraz po částech.

 

Další způsob nástěnného malířství se nazývá "secco", což znamená italsky "suchý". Od fresky se liší tím, že se nemaluje do mokrého, o čemž vypovídá už název této techniky. Malba zůstává na povrchu stěny a nestává se tak její součástí. Rozdíl je také ve složení barev. Do pigmentů na malbu "al secco", se musí přidávat pojidla. Dříve se používalo například vejce a fíkové mléko, nebo nejrůznější odvary z pšeničných zrn. Tento způsob je samozřejmě jednodušší, malba ale nemá takovou trvanlivost... 

 

Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Napište nám

Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)