Mozaika

03.10.2015 12:17

Historie mozaiky sahá až hluboko do starověku, jedná se o jednu z vůbec nejstarších výtvarných technik civilizovaného světa. Mozaiky najdeme v dějinách starověké Mezopotámie, Egypta, Řecka, Říma a Byzance. V každé z těchto říší se vyvinul zcela jedinečný, charakteristický styl.

Mozaika

Celý článek zde...

Zdroj obrázku: https://img13.rajce.idnes.cz/d1303/0/231/231829_e0e942e86138a6e58549f108f296d4e3/images/Mozaika1g.jpg

V Mezopotámii vznikaly především barevné geometrické vzory na terakotových kuželech, které byly vtisknuté do mokrých zdí budov. Egypťané objevili tavené sklo, které se pro tvorbu mozaiky výborně hodí. Sklíčky pak začali zdobit téměř vše. Paláce, chrámy, dokonce i lodě. Řekové vytvářeli mozaiky z oblázků, které se naučili dokonale skládat k sobě tak, aby dosáhli barevných přechodů. V Římě měla mozaika velký význam, nesloužila pouze k dekoraci, fungovala také jako zpráva pro návštěvníka...

 

Mozaika je velmi populární technikou také v dnešní době. Zkuste si vyrobit svou vlastní!

Budete potřebovat především mozaikové kamínky. Ty se dají buď koupit již hotové, nebo si je můžete sami vyrobit například ze starých dlaždiček nebo barevného skla, fantazii se však meze nekladou. Jako podklad může posloužit třeba zrcadlo, sololit, karton, dřevo, nebo jakýkoliv jiný pevnější materiál. Dále samozřejmě je nutné pořídit vhodné lepidlo, dle materiálu, který budete chtít lepit. Dá se použít také speciální spárovací hmota, existují buď speciální na mozaiku, nebo do koupelen či na venkovní dlažbu.
Postup je velmi jednoduchý. Důležité je nejdříve pečlivě odmastit povrch, na který budeme lepit mozaikové kamínky. Poté je dobré si tužkou nakreslit vzor. Pokud použijete kostičky stejné velikosti, můžete si předkreslit mřížku, která vám pak usnadní práci. Při lepení je dobré nešetřit lepidlem a také nechat 2 - 3 mm mezeru mezi kamínky, která se potom vyplní spárovací hmotou. Nejdřív však musí dílo pořádně zaschnout. Spárovací hmota se pak musí opatrně vetřít do mezer špachtlí nebo speciálním hladítkem. Asi po půl hodině se dají odstranit přebytky, ale pozor, po úplném zaschnutí hmoty už to není možné! Na závěr můžete ještě kamínky vyleštit hadříkem a mozaika je hotová!

 

Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Napište nám

Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)