Dějiny umění – Impresionismus

05.03.2015 13:05

Umělecký směr vnikající převážně ve Francii ve 2. polovině 19. stol. Navazuje na realismus a romantismus a snaží se o zachycení prchavého okamžiku (mlha, bití vln o útesy, …).

Impresionismus = dojem. Název je odvozen od obrazu Claudia Moneta – Imprese (východ slunce). Zpočátku nebylo hnutí kladně přijato a název byl použit kritikou jako zesměšnění směru.

Impresionismus

Celý článek zde...

Náměty na umělecká díla vycházejí ze života, z jeho radostných stránek, jako např. bulváry, příroda, venkov, zahrady, a to vše v různých denních i nočních dobách. Pro umocnění atmosféry často tvořili např. katedrály v ranním, odpoledním slunci, v noci, …

Snažili se také zachytit barevné tóny světla, což malíře přivádělo k velikému tlaku, a museli tedy tvořit velmi rychle. Tahy štětcem musely být velmi rychlé – základem je barevná skvrna (malíř má na paletě čisté barvy, které mísí a nanáší na plátno). Nepoužívají ostrou konturu a vzniká tedy pocit chvějící se plochy. Také nepoužívali černou barvu.

Kořeny Impresionismu mají 3 základní zdroje. Prvním jsou angličtí krajináři. Zachycovali převážně světlo a hru světelných paprsků. Další je barbizonská škola. Umělci vyjížděli do plenéru a jednou se dokonce usadili poblíž Barbizonu. Ovlivnil je zejména Camille Corot. Malíři začínají žít v komunitě. Třetím zdrojem byl Eduard Manet. V Louvru kopíroval díla starých mistrů, přátelil se s dalšími v budoucnu známými malíři a maloval s nimi v plenéru. Barva se v jeho tvorbě stává tím nejdůležitější.

Známý sochařem tohoto období byl např. Auguste Rodin, který zachycoval utrpení a vnitřní život člověka. Nepodrobil se tradičnímu stylu (socha Balzac).

Známí impresionisté v Čechách byli např. Antonín Slavíček (Chrám sv. Víta, Staroměstské náměstí) a také Antonín Hudeček, který měl blízko k symbolismu.

Ke konci 19. století vznikl směr nazývaný pointilismus (neoimpresionisté), kteří se snažili zachytit světlo ještě lépe, než impresionisté. Techniku dovršili a základním prostředkem malby byla tečka. Barvy by se neměly mísit na paletě, ale v očích diváků. Překrásně zachytili jas přírody. Autoři tohoto stylu byli např. Paul Signa a Georges Senrat.

Kristýna Čejková  Kristýna Čejková

„Nejdříve je třeba se naučit tomu, o čem píšeš, potom je třeba se naučit psát. Na jedno i druhé padne celý život.“ Jmenuji se Kristýna a na světě jsem již téměř 30 let. Už ve škole mě vždy bavily dějiny, zajímám se o dávné i nedávné kultury, o výtvarné umění a baví mě dávat věci do souvislostí. Velmi ráda se psaným slovem podělím o zajímavé informace s vámi, milí čtenáři. Budu psát nejen o historii a technikách, ale budu vám přinášet i zajímavé rozhovory a reportáže z různých výstav a zajímavých designových akcí. Stanu se vaším (doufám oblíbeným) průvodcem. Jsem amatérská blogerka/básnířka/spisovatelka, jejíž nejlepší přítelkyně je klávesnice. Píši nejenom o umění a historii, ale také vtipné fejetony o životě, zúčastňuji se i spisovatelských soutěží. Psaní mě baví a naplňuje. Doufám, že pro vás budou moje texty přínosné, a že strávíte příjemné chvíle při jejich čtení.

Workshopy - jednodenní výtvarné kurzy - PRAHA 2, BALBÍNOVA 28 - TEL: 777 422 022

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Napište nám

Těšíme se na komunikaci s Vámi! :)